Hampshire Boshotel Vlodrop har ett underbart läge mitt nationalparken Meinwegs frodiga skog, i Vlodrop. I närheten av hotellet finner du en fin golfbana, och den fascinerande gamla vattenkvarnen Gitstappermolen som byggdes år 1377.
I de natursköna omgivningarna kring hotellet kan du ta mysiga promenader eller cykelturer i lugn och ro. Lite mindre äån två kilometer från hotellet finner du den vackra sjön Effelder Waldsee där du kan tillbringa varma sommardagar med sol, bad och roliga vattensporter. Från Vlodrop kan du även göra trevliga utflykter till städer som Roermond där du kan njuta av utmärkt shopping.
I den eleganta hotellrestaurangen med utsikt över ett vackert skogsområde kan du njuta av en varierad meny som även kan avnjutas på den trevliga terrassen. På hotellet finns även en trevlig bar där du kan beställa härliga drinkar och tilltugg. I det fina wellness-centret kan du sedan koppla av i poolen, bubbelpoolen och bastun. För de minsta finns det ett roligt lekrum.
Hampshire Boshotel Vlodrop erbjuder 80 bekväma rum som alla har TV, minibar, byxpress och badrum med badkar och/eller dusch, och toalett. Vissa rum har även egen terrass, vattensäng eller badtunna. I din hotellvislese inkluderas kuponger för gratis kaffe och parkering på Designer Outlet Roermond.