Runt detta hotell finns flera roliga aktiviteter. För den som gillar att shoppa är det enkelt att ta sig till Oberhausen och CentrO, som är Europas största köpcenter.
Åk också till undervattensvärlden Sea Life Oberhausen, eller till Movie Park, som ligger nära hotellet.
För den som vill uppleva lite spännande historia bör man ta sig till den gamla romerska staden Xanten, och om man känner för lite storstadspuls tar man en dagstur till Düsseldorf.
På hotellet serveras dagligen frukost och middag. Restaurangens rätter är regionala och medelhavsinspirerade. Hotellet har även en lobbybar med diverse drycker.
De rymliga rummen är utrustade med dusch , toalett, TV , telefon , minibar och kassaskåp . Det finns även rökfria rum finns tillgängliga .