Under våren och sommaren är landskapet runt omkring Willingen perfekt för långa härliga promenader och vandringsturer, cykelturer, och badparadiset Lagunenbad. I Willingen Wildlife and Leisure Park finns massa spännande lärorik underhållning för hela familjen med djur som rovfåglar, papegojor, apor och mycket mer. Vintertid passar området runt Willingen perfekt för skidåkning.
Dagligen serverar hotellet en välsmakande frukost, och i centrala Willingen finns flera mysiga restauranger som erbjuder lunch och middag. Hotellet har en härlig wellness-avdelning med bastu, turkiskt bad, solarium samt möjligheten att boka en massage. Hotellet har cykeluthyrning och skiduthyrning som är kraftigt rabatterad för hotellets gäster.
Hotel & Ferienappartments Edelweiss erbjuder 25 bekväma rum som alla har en TV, telefon, radio, gratis Wifi och ett badrum med dusch, toalett och hårtork.