Texten är automatiskt översatt och kan därför vara svår att förstå
Seehotel Berlin-Rangsdorf är vacker rätt på Rangsdorfer Lake, som ligger cirka 30 kilometer söder om Berlin. Den har en lång tradition som en destination i södra Berlin och är idag ett modernt hotell i ett idylliskt läge.
Det 4-stjärniga hotell erbjuder bekväma dubbelrum och sviter med balkong direkt till sjön eller parken sidan. Alla rum är smakfullt inredda och har en bad / dusch och toalett, hårtork, TV, telefon och trådlöst internet. Den stora sjön restaurang väntar på dig varje morgon med en varierad frukostbuffé och söndag med speciella rätter för populära brott. Lunch och middag är försedda med omväxlande regionala och internationella delikatesser. De älskar kaffe och kaka? Försök sedan de nybakade kakor från vår egen konfektyr. Njut av alla måltider och drycker i vinterträdgården eller på solterrassen. Hotellet har också flera kombineras mötesrum och ett konferensrum för upp till 600 personer. Den 700 m² stort spa med 5 bastur, en stor solterrass, spa och Skönhetsbehandlingar och relaxavdelning där gästerna kan koppla av. Höjdpunkten i sjöarna Berlin-Rangsdorf utgör ön Falkenstein, en flytande ö för speciella middagar tillfällen.
Rangsdorf kallas traditionellt anses vara den "Lido Berlin South" och inte utan anledning! Rangsdorfer insjögränser som direkt till hotellet fastighet är en idealisk vattensporter och rekreationsområde. Svalka dig i sommar simning och ersätt eller paddla en båt över sjön. På vintern på sjön skridskoåkning eller njuta av lugnet i sjön för is segling. Ett spår med många avskilda platser leder längs sjöstranden och erbjuder många platser att koppla av. På den västra stranden av sjön finns också ett fågelskyddsområde, som är hem för tusentals olika arter av fåglar -Från vildgäss till häger och tranor och uppmanar dem att hålla.