4 mil norr om Göteborg i samhället Thorskog finner man Thorskogs Slott. Slottet är omgivet av vacker natur, insjöar och promenadstråk. En weekend på Thorskogs Slott är ett litet avbrott i vardagen. Här får ni njuta av underbara boendemiljöer, sinnesfrid, matupplevelser du sent glömmer och aktiviteter. Här tas ni om hand och får uppleva en weekend utöver det vanliga.
Historien om Thorskogs Slott började redan 1249 då kungen Haakon Haakonsson och Birger Jarl satt på Torskebacke och slöt den eviga freden mellan Norge och Sverige. Att det inte blev någon fred just då har inte påverkar Thorskogs Slott alls. Slottet byggdes 1892 av Petter Larsson. Två gånger har slottet varit värd för det populära TV-programmet Stjärnorna på Slottet på SVT. samt en del filmer så som En del av mitt hjärta, Åsa Nisse, Miffo och TV-serien Fallet.
På Thorskogs Slott finns mängder med aktiviteter att njuta av. Aktiviteter ute, som inne. Alla gäster har fri tillgång till slottets bastu. I den engelska parken finns en Pitch & putting bana där ni kan utmana varandra, golfklubbor finns i receptionen. Mat och dryck är i fokus på slottet och de gör allt för att ni ska få en fantastisk smakupplevelse. Med regionala råvaror valda efter säsong skapar köksmästaren mästerverk.
Alla rum på Thorskogs Slott är inredda av de tidigare ägarparet, Lena och Tommy Jonsson. Här är alla rum döpta efter tidigare ägare. Samtliga rum på slottet är rökfria och ligger utspridda i de olika byggnaderna i slottsparken.
Specialdieter: Vegetariskt, Glutenfritt, Lämpligt för diabetiker, Lågt saltinnehåll
Restaurang
Bar
Badfaciliteter
Endast för hotellets gäster
Sport & Aktiviteter
Golf
Allmänt
Lounge
Terrass
Öppen spis
Trädgård
Service/Tjänster
Tidningar
Trådlöst internet
Reception
Hotellinformation
Adress
Thorskog 100, 463 93 , Västerlanda, Sverige
Reception
Incheckning 15:00
Utcheckning 11:00
Öppningstid: 08:00 - 18:00
Tidig incheckning. Du får inte tillgång till rummet tidigare, men är välkommen att lämna ditt bagage i receptionen.
Frukost
Frukost på rummet 195 kr.
Måndag:07:00 - 09:00
Tisdag:07:00 - 09:00
Onsdag:07:00 - 09:00
Torsdag:07:00 - 09:00
Fredag:07:00 - 09:00
Lördag:08:00 - 10:00
Söndag:08:00 - 10:00
Middag
Måndag:19:00 - 21:00
Tisdag:19:00 - 21:00
Onsdag:19:00 - 21:00
Torsdag:19:00 - 21:00
Fredag:19:00 - 21:00
Lördag:19:00 - 21:00
Söndag:Stängt
Barn
Barn är välkomna att bo på det här hotellet. Max antal barn samt priser kan variera beroende på ålder och rumstyp.
Husdjur
Tillåtet: OK i vissa rum, på förfrågan. Observera att du inte är garanterad ett husdjursrum förrän din förfrågan är godkänd av hotellet.
500 kr. per husdjur per natt
Rökning
Hela hotellet är rökfritt
Kort som tas emot på hotellet
American Express
Kontanter i lokal valuta
Meastro (PIN)
MasterCard
VISA
Antal rum
40
Talade språk
Engelska
Svenska
Bra att veta
Information Covid-19
Under rådande omständigheter gör hotellet det som krävs för att alla gäster skall känna sig så trygga som möjligt. Åtgärder har vidtagits så som strategiskt utplacerade stationer för handsprit, desinfektion på hotellrummet mellan varje boende (handtag, toalettknappar och strömbrytare m.m) etc . Även i restaurang och bar är nödvändiga åtgärder vidtagna där tex all serverings personal bär engångshandskar, bordsplacering med extra utrymme mellan bord m.m
Aktiviteter tillsammans på Thorskogs Slott
På Thorskogs Slott finns det ett brett utbud av aktiviteter och upplevelser. Bara inomhus i slottet kan ni se mycket i de vackra salongerna och gå omkring i slottsparken. I skogen som finns omkring finns det perfekta vandrings- och joggingleder för er som vill få in lite motion under vistelsen. Boka in en vinprovning tillsammans, far iväg och paddla i dammen i närheten, eller boka in en intressant timme där slottets historia presenteras.
Ät gott och blandat på Thorskogs Slott
Det finns sex olika slottsmatsalar att äta i på Thorskogs Slott, antingen på tu man hand eller i större sällskap. Råvarorna som används är efter säsong och slottets egen sommelier har goda viner att rekommendera till maten. Ät god Afternoon Tea tillsammans under lördagar kl. 14 med scones, ostar, marmelader tillsammans med goda teer. Vill ni äta slottslunch finns det mellan måndag-fredag kl. 12-14 och består av två rätter! Ni hittar även allt från soppluncher till viltbufféer på slottet. Mycket smått och gott!
Omgivningar
Adress
Thorskogs Slott Thorskog 100 463 93 Västerlanda Sverige
Laddar Google maps
Misslyckades att ladda Google maps
Försök igen genom att uppdatera sidan
Dina senast visade hotell
Parkering Parkering på hotellet Gratis
Incheckning 15:00 - Utcheckning 11:00
Husdjur
Tillåtet: OK i vissa rum, på förfrågan. Observera att du inte är garanterad ett husdjursrum förrän din förfrågan är godkänd av hotellet.
500 kr. per husdjur per natt
Rökning Hela hotellet är rökfritt
Thorskogs Slott i Västerlanda - Boka de bästa erbjudandena!