Texten är automatiskt översatt och kan därför vara svår att förstå
Förutom den vackra innergården i staden Dusseldorf, är hotellet på innergården. Efter tio minuter till fots en redan i den berömda Königsallee. Centret, den historiska staden på den idylliska Rhen, intressanta museer, opera och teaterföreställningar: allt i hotellets närhet.
Hotel am Hofgarten är ett litet och mysigt hotell i hjärtat av Düsseldorf. Alla rum är utrustade med en TV, värdeskåp och ett badrum med dusch, toalett och hårtork. De har också fri tillgång till Wi-Fi i hotellet för att hålla sig uppdaterad. Börja dagen med en rejäl frukost att vakna upp ordentligt för att vara. Hotellet har inte en restaurang, men middag kan ätas i de många närliggande restauranger.
För en semester till Düsseldorf, erbjuder hotellet ett perfekt läge vid Hofgarten. Düsseldorf är en stad av konst och kultur och ett besök på en trendig teater eller opera bör inte missas. I gamla stan hittar du vackra religiösa byggnader, inklusive St. Lambertus basilika, liksom museer och fornlämningar som gör din vistelse varierad. Dessutom kan du få en Welcome Card på turistbyrån att vidta vissa rabatter för att slutföra. Rhen är precis runt hörnet från hotellet, och en vacker kryssning på dessa vatten, rekommenderar vi alla besökare.