Digitala tjänster och dina rättigheter (DSA)

Vi tar din trygghet på allvar ❤️. På HotelSpecials är det viktigt för oss att du känner dig trygg med hur vi visar hotell, recensioner och resultat. Därför vill vi vara helt öppna med hur vi jobbar – och hur vi uppfyller Digital Services Act (DSA). Den här sidan förklarar vad Digital Services Act (DSA) innebär och hur vi uppfyller lagen.

Vem står bakom HotelSpecials?

Hotelspecials.se drivs av HotelSpecials Sverige AB och är en del av BookerZzz B.V.
Adress: Hendrik Figeeweg 1, 0015, 2023 BJ Haarlem, Nederländerna
Kontakt: info@hotelspecials.se 

Vad betyder DSA – och hur påverkar det dig?

DSA är en EU-lag som gör det tryggare att använda digitala tjänster. För oss handlar det om att göra ditt bokningsflöde ännu ärligare och tydligare. Så här jobbar vi:

✅Hotell och erbjudanden – bara från professionella partners

Alla hotell du hittar hos oss är handplockade samarbetspartners. Vi granskar både innehåll och priser noggrant innan de publiceras..

✅ Recensioner – bara från riktiga gäster

Vill du veta vad andra tycker? Alla recensioner hos oss kommer från gäster som faktiskt har bott via oss. Läs mer om hur vi hanterar detta på vår sida om recensioner (på nederländska).

✅ Hur vi visar hotellresultat

Hotellens placering i sökresultaten baseras på tillgänglighet, pris, läge, betyg och popularitet. Läs mer på vår sida om ranking och priser (på nederländska).

✅ Vill du rapportera något innehåll?

Om du ser något som inte känns rätt – säg till. Om du misstänker att något innehåll bryter mot lagen kan du rapportera det via vår klagomålssida.

✅ Något du vill framföra?

Vi lyssnar – på riktigt. Vi tar klagomål på allvar. Kontakta oss via vår klagomålssida så återkommer vi så snart som möjligt.